ČLÁNKY

Prague patchwork meeting 2019

Zúčastnili jsme se úžasné akce Prague patchwork meeting v pražském hotelu STEP. Bylo to příjemné setkání se spřátelenými lidmi. Na akci bylo možné si nejen zakoupit naše výrobky, ale hlavně jsme přivezli celé role látek. Měli jsme také možnost zúčastnit se módní přehlídky na kterou jsme připravili nové lněné modely. 

Již se těšíme na nové setkání.

IMG_9686-3670IMG_9711IMG_9748-3671-3672

IMG_9769

 

Pohankovo-lněné sedáky ZAFU

Pohankové sedáky, ZAFY slouží k příjemnému posezení nebo meditaci. Jsou plněné pohankovými nebo špaldovvými slupkami, které jsou pevné a dobře se na nich sedí. Mohou být součástí obývacího pokoje jako posezení pro hosty. Použít je můžete i jako sedák na židli, protože díky náplni z pohankových slupek lépe podepře páteř s zajistí lepší držení těla. Při dlouhodobém sezení je žádoucí měnit polohu sedu. Při sedu na židli je možné podložit si jím nohy a mít je tak v lepší pozici a masírovat si plosky nohou.  

Aktuální nabídku sedáků najdete zde: Pohankové sedáky

Sedáky také pomáhají k tomu, abychom seděli správně rovně, nehrbili se. Je to právě díky tomu, že sedací kosti se zaboří do sedáku, tak jak potřebují, samy si regulují hloubku a velikost dolíčků, do kterých se zafixují. Slupky jsou pevné a nepropadají se, proto po dosednutí zůstáváte sedět na vrchu sedáku, vznikne tak pevná opora při sezení. Pomáhají nám sedět rovně. 

Japonským názvem Zafu je pojmenován sedák, který je určen k sezení nebo meditaci. Zafu je opatřen poutkem na přenášení. Náplň z pohankových slupek působí mikromasážně. Sedák je vhodný jak na sezení na zemi, tak i na židli. Využijete jej doma i v kanceláři a díky kvalitnímu a pevnému materiálu má dlouhou životnost. Náplň z pohankových slupek je pevná, ale přizpůsobí se vašemu tělu. Sedací kosti se zaboří do důlků v sedáku a díky tomu vznikne vhodná opora pro záda. Můžete jej použít nejen k relaxaci, ale i k běžnému sezení. 

20190313_104350

Lněná látka je přirozeně antibakteriální, odpuzuje pyly a plísně, proto je vhodná i pro alergiky a astmatiky. Hlavní výhodou spaní v lnu, je jeho chladivý efekt a dobré termoregulační vlastnosti. Zároveň len má tu výhodu, že pohltí nejen množství pachů, ale také vlhkost a přitom na omak zůstává suchý.

V létě nechte sedák nahřát na slunci, v zimě vymrznout. Sluneční energie je ve slupkách kumulovaná a přechází přímo do Vás. Pohanková náplň absorbuje vlhkost např. pot, přičemž nepřejímá pachy, pro roztoče je neatraktivní. 

Vnitřní náplň: pohankové slupky, bavlněný nebo lněný sáček. Lze prát vysypaný sáček bez slupek. Slupky nenamáčejte. Pokud dojde k polití sedáku, je možné nechat slupky vysušit a poté vrátit zpět. Vnější potah: snímatelný prací potah, 100% len. Lze prát na 40 stupňů. 

Průměr je možný vyrobit libovolný, nejoblíbenějším je o průměru 30 cm a 40 cm. 

Podařilo se nám získat BIO pohankové slupky z české BIO farmy. Dbáme na kvalitu zpracování. 

Děti sedáky milují a dospělí si je zamilovali také. 

  20190212_134004

20190311_163121

Utěrky a pytlíčky s potiskem

Vytváříme produkty i na zakázku. Do jedné krásné prodejny italských potravin jsme připravili sérii lněných utěrek a pytlíčků. Na přání majitelky jsme udělali i potisk jejich loga. Udělali jsme i originální balení. Pokud uvažujete o firemních dárcích, můžeme je společně dotvořit a jistě z nich bude mít každý radost. 

Lněné pytlíčky a tašky: https://www.snovysvet.cz/lnene-pytliky/

20190607_141007

Šev hřbetový dvojitý

Tzv. francouzský šev se využíval hlavně při šití ložního prádla a nebo k sešití jemných látek, jedná se o tradiční postup. Nyní se v průmyslové výrobě používá standardně začištění rubové strany na průmyslovém overlocku, kdy se rubová strana obnitkuje a dvojitý hřbetový šev se využívá minimálně při domácí výrobě. 

Nejdřív se díly prošijí rub na rub k sobě, pak se otočí okolo švové záložky, složí se líc na líc a prošijí se za šířku delší, než je švová záložka tak, aby byla švová záložka plně skryta. Díky tomu jsou švy začištěné i v rubu. Dvojitý hřbetový šev je na provedení náročnější, ale pro ložní prádlo je výhodný pro svoji trvanlivost. Pro lněné povlečení jej využíváme rádi a pro výrobky šité v naší dílně jej upřednostňujeme, francouzským švem  šijeme i oblečení. 

jpeg

DSC_5013

Přírodní a bílý LEN

Len je přírodní materiál a jeho základní neupravovanou barvou je tmavě šedá. V každé várce lněné příze díky zpracování a podle místa pěstování se liší barevné odstíny této šedé. V rolích od výrobců je velká škála odstínů jen samotného přírodního lnu a to se mi na tom líbí. Lesk a odstín také záleží na tloušťce příze, ze které je plátno utkané a na typu tkaní. Pokud si někdo není jist, je vhodné si předem ověřit, že budou odstíny odpovídat našim kritériím. Většinou dodavatel nebo prodejce zasílá vzorky látek na vyžádání. Ráda bych Vás seznámila nejen s přírodním lnem, ale také s jeho nejzákladnější úpravou - bělení.

Podle intenzity bělení lnu rozlišujeme:

Nebělené / přírodní - což znamená, že vlákno není nijak barevně upraveno a zůstává v původním barevném provedení.

Polobělené / přírodní bílá - kdy plátno nemá zářivě bílou barvu, ale má nádech do krémového někdy šedivého odstínu. Tento odstín a intenzita se může opět lišit podle výrobce plátna. 

Bělené / bílá optic - zářivě bílé plátno, tedy plně vybělené. 

 
Podle typu tkaní lnu:

Přírodní / natural - látka je tkaná v obou směrech a ze všech vláken přírodními neupravenými přízemi.

Oatmeal / melír / seminatural - tyto pojmy označují plátno, kdy se tká bílou a přírodní přízí. A to tak, že osnova je jedné barvy a útek se vetkává v barvě druhé. Takže látka má světle šedý odstín a při blízkém pohledu jako melír.

Bílá / přírodní bílá - na látku je použita pouze příze bělená nebo polobělená v obou směrech.

20190311_160759- barevnosti

 
Lněné záclony a závěsy

Lněné závěsy a záclony se začínají vracet do domácností. Lněná látka v interiéru vytvoří nezaměnitelnou atmosféru, zároveň představuje čistotu a harmonii. Len je přirozeně antibakteriální a dokáže odpuzovat pily a prach. Je možné jej nyní sehnat již v mnoha variantách nejen rozměrových, ale i barevných. Pokud někdo nechce přímo přírodní nebo bílé odstíny, může si vybrat z mnoha proužků i potisků již i v našem obchodě. Čím více přírody vneseme do našeho domova, tím lépe se nám v něm bude žít. 

 AT2A0039-2 DSC_4255

Jednoduchost a vzdušnost je hlavním motivem, který lněný závěs představuje. V létě je velice příjemným zastíněním přes přímými slunečními paprsky a díky tomu se místnost tolik neprohřívá.

Nabízíme možnost šití i na zakázku podle představ majitelů. Možností upevnění a provedení je velmi mnoho. Oblíbené je na pásky nebo zavazování k tyčím. Dále je možné provést řasení nebo s klasickým tunýlkem s navlečením na tyč. 

Vracíme se zpět k látkovým závěsům a záclonám. Lněnou látku je možné použít jak na zastínění proti sluníčku, tak i jako zatmívací závěs nebo jako zastínění u pergol a venkovních altánů. Stejně tak jej využijete pro klasické závěsy, římské rolety, japonské stěny a klasické rolety. Krásně se na i maluje nebo se barví do různých odstínů třeba přírodními barvami. Len dodává interiéru příjemnou atmosféru a přirozené světlo. Doporučuje se jako základní materiál pro Feng šuej. Díky své přirozené struktuře vlákna na sebe neváže tolik nečistot a prachu jako bavlna. Je přirozeně antistatický a antibakteriální. Zadrží velké množství UV záření, proto pomáhá proti přehřívání místností od sluníčka. Jedinou nevýhodou je jeho mačkavost, která je však jeho přirozenou vlastností jako přírodního materiálu.

Jak na výběr správného materiálu: 

Nejprve si promyslete jakou funkci má lněný závěs nebo záclona splňovat. 

Záclona má funkci zabránit pohledům z ulice nebo sousedních domů a přitom máte výhled ven z místnosti. Částečně nás Izolují i od hluku z ulice a filtrují sluneční paprsky na únosnou míru. Pro tyto záclony doporučujeme látky od 50-100 g/m2, které jsou řídce tkané. Při výpočtech však musíte brát v úvahu větší srážlivost materiálu a je nutné vzít vždy dostatečnou rezervu. 

Závěs má funkci zastínit interiér od sluníčka a zabránit pohledům z okolí při rozsvícených světlech. Čím tmavší materiál a s vyšší gramáží si vyberete, tím méně světla bude do interiéru propouštět. Pro částečné zastínění jsou vhodné látky v rozmezí 150-220 g/m2, nazývám je jako předěl mezi závěsem a záclonou. Látky o vyšších gramážích už mohou sloužit jako závěsy pro větší zastínění. 

Vždy počítejte s dostatečnou rezervou na srážlivost materiálu, čím je látka řidší, tím se více vysráží. Je nutné také překontrolovat hustotu tkaní, opět čím hustěji je látka tkaná, tím méně je propustná pro světlo. Před šitím doporučujeme metráž vyprat, aby došlo k prvnímu vysrážení materiálu. Pokud chcete aby byly závěsy nebo záclony více nařaseny, musíte počítat dvojnásobnou šířku než tu, kterou chcete zakrýt - poměr šířka okna : šířka záclony se může měnit od 1 : 2 . Pokud nepotřebujete výrazné řasení, ale aby závěsy splňovaly funkci zakrytí okna, stačí poměr 1 : 1,3 až 1 : 1,5 opět k zakrývané šířce okna. Tím zjistíte základní nutný rozměr pro výpočet metráže. 

Před rozhodnutím doporučujeme nás navštívit nebo zašleme vzorky materiálu. 

Možnosti uchycení: 

1) Tunýlek, kterým závěs nebo záclonu navléknete na tyč.

07157

2) Pásky - pro zavěšení na tyč nebo konzolu. Je možné je udělat napevno nebo na uvázání. 

AT2A0018-2 il_570xN.1088489181_sn4h

3) Na řasící pásku - Díky řasící pásce je možné rovnoměrněji závěs nebo záclonu nařasit. Zároveň se pomocí řasící pásky uchycuje závěs na háčky na konzolách a v kolejničkách. Případně je možné řasení použít i při klasickém uchycení na žabky. 

1_20190602_1610131_DSC_4269_small

4) Římské rolety

5) Klasické rolety se zavazováním

 

 

Zdraví ze lnu

Chcete udělat něco pro ozdravu svého organismu. Zvýšit obranyschopnost a imunitu? Máte možnost zlepšit trávení, posílit srdce a cévy, zlepšit kvalitu vlasů a nehtů. Použijte lněné semínko jako základ pro vyčištění a ozdravení organismu, zlepšit kloubní systém. Pro uvedený efekt se doporučuje používat lněné semínko pravidelně každý den asi 2-3 lžičky. Je několik způsobu jeho využití a zapracování do jídelníčku. Dnes jsou všeobecně známy jeho účinky při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy nebo zastavení průjmu, při zánětu žaludku a žaludečních vředech. (http://www.uspesna-lecba.cz/lnene-seminko/).

Proč se lněné semeno dávalo a dosud dává kravám před otelením? Protože posiluje organismus a upravuje hormonální nerovnováhu. 

Pokud se něco podebírá, aby to nebolelo a dříve se bolístka uzdravila, uvaří se lněná kašička se smetanou. Přikládá se na problémové místo co možná nejvíce teplé. 

Semínka obsahují množství minerálů a prvků, které jsou prospěšné pro lidský organismus. A v běžné stravě dospělého člověka většinou podobné stavební kostky chybí. Dnešní strava je velmi chudá na správné minerály, které jsou zabudované do potravin a které náš organismus dokáže dobře zpracovávat. Máme složité zažívání a proces zpracování potravy. Proč ho tedy netrénujeme a nedáme mu to, co potřebuje – potřebuje pracovat se zabudovanými minerály, vitamíny a oleje v potravě. Vitamínové pilulky se nám sice zdají jako jednodušší způsob, jak doplnit základní stavební prvky pro organismus, ale to je spíš jen na krátkodobé řešení a cílené, při určitých problémech. Naproti tomu semínka, včetně lněného (může být i slunečnicová, dýňové, sezamové, aj.) mají v sobě minerály připravené spolu s tuky, na které jsou vázány.

Pít čaj z lněného semínka – namočit lněné semínko přes noc. Druhý den povařit minimálně 10 minut, vznikne mírně vazká tekutina, která se vypije.

Pro splnění užívání je možné lněné semínko přidávat prakticky do všech jídel. Můžete jej přidat do koláčů, omáček, polévek, atd. Jelikož je tak malé, jistě nebude nikomu vadit a může ještě vytvořit zajímavý efekt.

Můžete ho i podrtit a přidávat například do jogurtů, kaší, müsli aj.

 

Víte, kde se vzalo slovo MOTOVIDLO?

Už vám někdo někdy řekl, že jste Motovidlo? Prostě se někomu motáte do cesty, anebo se vám nedaří. To ale nevadí, motovidlo je totiž velice užitečný nástroj. Nástroj, který vypadá velice neohrabaně, ale zjednodušoval a zrychloval lidem práci s navíjením lněného vlákna. Jakmile bylo lněné vlákno utkané a připravené na další zpracování, tak se začalo navíjet na již uvedené motovidlo.

Existují dva typy, ruční a mechanické. Mechanické motovidlo byl dřevěný kříž na stojanu, který se roztáčel klikou. Na koncích latí kříže jsou kopýtka, na která se navíjely nitě. Jedno z kopýtek bylo sklopné, aby byl možné nitě sejmout. Novější nástroje byly vybaveny i mechanickým počítacím zařízením. Ruční motovidlo byl prostorový kříž, který byl menší, držel se v jedné ruce a druhou se navíjelo.

Po navinutí a po smeknutí z motovidla se příze pověsila nad kamna a nechala vyschnout, aby nezplesnivěla. Protože při zpracování se různě vlhčila a slinila.

Takže, když vám někdo řekne, že jste motovidlo, tak vás vlastně chválí.

 

Výbava

Pořídit si výbavu - pro dnešní generaci prakticky nic neznámého. Mnoho generací před námi si vážil věcí a ty, které mělo si pečlivě schraňovali a opečovávali. Vybavení do domácnosti bylo drahé a to platí i o bytových doplňcích, jak tomu říkáme my dnes. Proto si mladá děvčata do svatby schraňovala vše, co by do své budoucí domácnosti měly potřebovat. Tuto "Výbavu" zajišťovaly a doplňovaly rodiče, kteří poté vše předali ženichovy jak věno pro nevěstu. 

Dnes se tyto zvyky již nenosí. Já toto znám především z toho, kdy moje maminka a babička často vyndají ze skříně úplně nové utěrky nebo ručníky z dob dávno minulých, tedy ještě socialistických. Někdy se najdou i starší poklady. Velmi často se jedná o lněné nebo pololněné kousky, které mě uchvacují svou kvalitou i zpracováním. Protože se v Čechách vyrábělo a šilo i ze lnu, byly prakticky samozřejmostí a každá hospodyňka vám řekla, že nejlepší utěrka je s přídavkem lnu. Zároveň, že na leštění skla, nic jiného než 100% len nepoužíváme. 

Tyto pokladnice však také nejsou bezedné a časem je třeba poohlédnout se také jinam. Jsou stále firmy a podniky, které se lnem pracují a zpracovávají jej. Je jich poskromnu, ale stále fungují. Jsem také velice ráda, že spolupracujeme i s tradičními českými lnářskými firmami a jejich sortiment je u našich zákazníků tak oblíbený. 

Stránka 1 z 2 - 20 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.