ČLÁNKY

Udržitelnost a recyklace
V poslední době se čím dále více rozvíjí a probírá myšlenka recyklace, udržitelnosti a ekologie. Jedná se jen o marketingový tah? Ano velké řetězce zneužívají tohoto trendu a není velká snaha dodržovat základní principy. Je to samozřejmě těžké, ale ne nemožné. Stačilo by jen se zamyslet nad spousta aspekty práce, marketingu, logistiky aj. Možná by i tyto firmy zjistili, že je možné náklady snížit i díky recyklaci a využívání místních zdrojů. Prostě se drancuje příroda jen proto, že chceme mít stále více nových věcí.
 
Nedávno jsem četla článek o tom, že len, konopí a oves jsou v tuto chvíli nejekologičtějšími rostlinami. Bylo to sice v souvislosti s jídlem jako potraviny, ale i tak mě to zaujalo. Protože tyto plodiny je možné pěstovat ve vyšších nadmořských výškách a není nutné pro ně kácet pralesy. Prostě se s nimi osejí pole, které jsou u nás, v Polsku, v Bělorusku, na Ukrajině, v Rumunsku, v Rusku.
 
Na rozdíl od bavlny nebo jiných plodin (v souvislosti s jídlem se jednalo o kokosy, mandle, agáve) nepotřebují tak velký přísun vody a pesticidů. A při správném hospodaření zvyšují úrodnost a využitelnost půdy.
 
Na tomto žebříčku nejekologičtějších rostlin se drží také díky tomu, že jsou stále na chvostu využití a poptávce. Změní se to, pokud by místo dotací na pěstování bavlny nebo chovu dobytka, bude dotováno pěstování těchto plodin? Velice to ale záleží na poptávce. Někde jsem četla, že v minulosti měla každá rodina u domu své lněné políčko a bylo to jako samozřejmost. Nyní musím mít každá rodina své auto :-)
 
Nikdy jsem nepodléhala trendům v oblékání, věci nosím dokud se opravdu nerozpadnou a ještě se je snažím alespoň použít na hadry. Nakupuji ráda v sekáčích a někoho to udiví, většina lněného oblečení je právě z nich. Doma mně učili od mala využívat věci i jiným způsobem než na který byly primárně určeny. Teprve nyní s tímto trendem udržitelnosti o tom ale více přemýšlím. Než si koupím nový kus oblečení, tak hodně uvažuji o tom, jestli ho opravdu potřebuji nebo ne.
 
Výhodou lněného nebo konopného oblečení je v tom, že je opravdu prakticky nezničitelné, pokud jej nespálíte nebo se neroztrhne ve švu. Vydrží vám v šatníku opravdu dlouho. Len neudělá žmolky, nevytahá se. Spíš vyblednou barvy, než by se v něm udělala díra, poté stačí vzít barvy a přebarvit nebo prostě zašít. Záleží samozřejmě i na kvalitě plátna, jeho tkaní a použité příze. Ale čím pevnější, tím vydrží déle. Znamená to pořídit si raději pár kousků kvalitního oblečení nebo i ložního prádla, tak aby se dalo vše kombinovat. Jednoduchý střih a provedení nezevšední a je možné je nosit v průběhu různých módních vln.
 
Stačí se rozhlédnout okolo sebe a zjistíme, že je spousta možností a třeba to i něho přivede k tomu si věci sami vytvořit než je kupovat.
 
Recyklaci a ZDAR.
 
 
PŘÍBĚH LNU

LEN je lehká a prodyšná látka, která se hojně používá v teplejším podnebí. Lněná tkanina je tradičně vyráběna ze lnu setého. Jemná rostlina vyžaduje během svého růstu velkou pozornost; z tohoto důvodu (a protože len nemá žádnou pružnost, ztěžuje to jeho tkaní) jsou lněné látky dražší než bavlna. Výroba kvalitní lněné textilie je vysoce závislá na postupech pěstování a sklizně.

Základní vlákno je v průměru o něco delší a pevnější než například bavlněné. Pevnost za mokra se zvyšuje až o 20 %. Vlákna mají malou pružnost a dobrou vodivost tepla. Výrobky ze lnu mají studený omak, dobře snášejí praní, ale mají silný sklon k mačkavosti.

Lněná rostlina je buď úplně vytažena ze země, nebo řezána blízko kořene a semena jsou odstraněna odsemeněním. Trhání a odsemenění může být v jedné operaci nebo trhání a odsemeňování může být odděleno. K této fázi sklizně ještě patří odvoz a sušení výčesků (tobolek se semeny). Vysušené výčesky se mlátí na stacionární mlátičce a získaná semena se ošetří podle zásad platných pro olejnatá semena.

Vysušený a odsemeněný stonek je připraven k další operaci kterou je rosení lnu. To je jedním ze způsobů jak oddělit lněné vlákno od dřevoviny (pazdeří). Kromě biologického způsobu je možno oddělovat vlákno mechanicky, chemicky nebo enzymaticky. Biologický způsob je laciný a relativně kvalitní.

Mezi srpnem a prosincem se odstraní dřevité části stonku jeho rozdrcením mezi dvěma válci, přičemž se odhalí vlákna. Kratší vlákna jsou vyčesávána a pro textilní průmysl se nechají pouze dlouhá lněná vlákna. Historie plátna není zdaleka tak dobře zdokumentována jako historie bavlny a hedvábí, i když je nejstarší ze všech tkanin, kde byly nalezeny nejstarší vlákna u Švýcarských jezer 8000 př. Len byl považován za samozřejmost.

Koneckonců, rodiny v každé zemi po celém světě měly svou vlastní lněnou zahradu; bylo to stejně přirozené jako přivedení vody ze studny. Nejstarší zmínka o plátně však pochází ze starověkého Řecka, kde na 4 000 letých deskách jsou uvedeny důkazy o lněném průmyslu.

Důkaz trvanlivosti lnu se ukazuje v jeho použití ve staroegyptské mumifikaci; po více než 3 000 letech byly téměř dokonale zachovány plátěné obvazy krále Ramesese II.

Lněná látka je také oblíbená v kuchyni, díky jeho izolačním a chladicím vlastnostem je ideální pro kuchyňské chňapky a ubrousky. Přestože se výraz „linen“ nyní vztahuje na jakoukoli látku, která se používá pro ložní prádlo, ručníky nebo prostírání, prádlo bude vždy vynikající volbou pro kvalitní domácí dekorace, ubrousky, ubrusy a letní oblečení.

Prádlo lze prát v pračce a vyžaduje mnohem méně péče než hedvábí nebo bavlna, přestože má sklon k mačkání. Žehlení lnu by mělo být provedeno za vlhka proto, aby se odstranilo pomačkání. Není doporučeno jej sušit v sušičce, mělo by se sušit vyrovnané na šňůře. Lněná látka by mělo být po praní a před uskladněním důkladně vysušeno.

Zdroje:

http://www.zemedelskekomodity.cz/index.php/rostlinna-vyroba-menu/olejniny/len

 

Prague patchwork meeting 2019

Zúčastnili jsme se úžasné akce Prague patchwork meeting v pražském hotelu STEP. Bylo to příjemné setkání se spřátelenými lidmi. Na akci bylo možné si nejen zakoupit naše výrobky, ale hlavně jsme přivezli celé role látek. Měli jsme také možnost zúčastnit se módní přehlídky na kterou jsme připravili nové lněné modely. 

Již se těšíme na nové setkání.

IMG_9686-3670IMG_9711IMG_9748-3671-3672

IMG_9769

 

Pohankovo-lněné sedáky ZAFU

Pohankové sedáky, ZAFY slouží k příjemnému posezení nebo meditaci. Jsou plněné pohankovými nebo špaldovvými slupkami, které jsou pevné a dobře se na nich sedí. Mohou být součástí obývacího pokoje jako posezení pro hosty. Použít je můžete i jako sedák na židli, protože díky náplni z pohankových slupek lépe podepře páteř s zajistí lepší držení těla. Při dlouhodobém sezení je žádoucí měnit polohu sedu. Při sedu na židli je možné podložit si jím nohy a mít je tak v lepší pozici a masírovat si plosky nohou.  

Aktuální nabídku sedáků najdete zde: Pohankové sedáky

Sedáky také pomáhají k tomu, abychom seděli správně rovně, nehrbili se. Je to právě díky tomu, že sedací kosti se zaboří do sedáku, tak jak potřebují, samy si regulují hloubku a velikost dolíčků, do kterých se zafixují. Slupky jsou pevné a nepropadají se, proto po dosednutí zůstáváte sedět na vrchu sedáku, vznikne tak pevná opora při sezení. Pomáhají nám sedět rovně. 

Japonským názvem Zafu je pojmenován sedák, který je určen k sezení nebo meditaci. Zafu je opatřen poutkem na přenášení. Náplň z pohankových slupek působí mikromasážně. Sedák je vhodný jak na sezení na zemi, tak i na židli. Využijete jej doma i v kanceláři a díky kvalitnímu a pevnému materiálu má dlouhou životnost. Náplň z pohankových slupek je pevná, ale přizpůsobí se vašemu tělu. Sedací kosti se zaboří do důlků v sedáku a díky tomu vznikne vhodná opora pro záda. Můžete jej použít nejen k relaxaci, ale i k běžnému sezení. 

20190313_104350

Lněná látka je přirozeně antibakteriální, odpuzuje pyly a plísně, proto je vhodná i pro alergiky a astmatiky. Hlavní výhodou spaní v lnu, je jeho chladivý efekt a dobré termoregulační vlastnosti. Zároveň len má tu výhodu, že pohltí nejen množství pachů, ale také vlhkost a přitom na omak zůstává suchý.

V létě nechte sedák nahřát na slunci, v zimě vymrznout. Sluneční energie je ve slupkách kumulovaná a přechází přímo do Vás. Pohanková náplň absorbuje vlhkost např. pot, přičemž nepřejímá pachy, pro roztoče je neatraktivní. 

Vnitřní náplň: pohankové slupky, bavlněný nebo lněný sáček. Lze prát vysypaný sáček bez slupek. Slupky nenamáčejte. Pokud dojde k polití sedáku, je možné nechat slupky vysušit a poté vrátit zpět. Vnější potah: snímatelný prací potah, 100% len. Lze prát na 40 stupňů. 

Průměr je možný vyrobit libovolný, nejoblíbenějším je o průměru 30 cm a 40 cm. 

Podařilo se nám získat BIO pohankové slupky z české BIO farmy. Dbáme na kvalitu zpracování. 

Děti sedáky milují a dospělí si je zamilovali také. 

  20190212_134004

20190311_163121

Utěrky a pytlíčky s potiskem

Vytváříme produkty i na zakázku. Do jedné krásné prodejny italských potravin jsme připravili sérii lněných utěrek a pytlíčků. Na přání majitelky jsme udělali i potisk jejich loga. Udělali jsme i originální balení. Pokud uvažujete o firemních dárcích, můžeme je společně dotvořit a jistě z nich bude mít každý radost. 

Lněné pytlíčky a tašky: https://www.snovysvet.cz/lnene-pytliky/

20190607_141007

Šev hřbetový dvojitý

Tzv. francouzský šev se využíval hlavně při šití ložního prádla a nebo k sešití jemných látek, jedná se o tradiční postup. Nyní se v průmyslové výrobě používá standardně začištění rubové strany na průmyslovém overlocku, kdy se rubová strana obnitkuje a dvojitý hřbetový šev se využívá minimálně při domácí výrobě. 

Nejdřív se díly prošijí rub na rub k sobě, pak se otočí okolo švové záložky, složí se líc na líc a prošijí se za šířku delší, než je švová záložka tak, aby byla švová záložka plně skryta. Díky tomu jsou švy začištěné i v rubu. Dvojitý hřbetový šev je na provedení náročnější, ale pro ložní prádlo je výhodný pro svoji trvanlivost. Pro lněné povlečení jej využíváme rádi a pro výrobky šité v naší dílně jej upřednostňujeme, francouzským švem  šijeme i oblečení. 

jpeg

DSC_5013

Přírodní a bílý LEN

Len je přírodní materiál a jeho základní neupravovanou barvou je tmavě šedá. V každé várce lněné příze díky zpracování a podle místa pěstování se liší barevné odstíny této šedé. V rolích od výrobců je velká škála odstínů jen samotného přírodního lnu a to se mi na tom líbí. Lesk a odstín také záleží na tloušťce příze, ze které je plátno utkané a na typu tkaní. Pokud si někdo není jist, je vhodné si předem ověřit, že budou odstíny odpovídat našim kritériím. Většinou dodavatel nebo prodejce zasílá vzorky látek na vyžádání. Ráda bych Vás seznámila nejen s přírodním lnem, ale také s jeho nejzákladnější úpravou - bělení.

Podle intenzity bělení lnu rozlišujeme:

Nebělené / přírodní - což znamená, že vlákno není nijak barevně upraveno a zůstává v původním barevném provedení.

Polobělené / přírodní bílá - kdy plátno nemá zářivě bílou barvu, ale má nádech do krémového někdy šedivého odstínu. Tento odstín a intenzita se může opět lišit podle výrobce plátna. 

Bělené / bílá optic - zářivě bílé plátno, tedy plně vybělené. 

 
Podle typu tkaní lnu:

Přírodní / natural - látka je tkaná v obou směrech a ze všech vláken přírodními neupravenými přízemi.

Oatmeal / melír / seminatural - tyto pojmy označují plátno, kdy se tká bílou a přírodní přízí. A to tak, že osnova je jedné barvy a útek se vetkává v barvě druhé. Takže látka má světle šedý odstín a při blízkém pohledu jako melír.

Bílá / přírodní bílá - na látku je použita pouze příze bělená nebo polobělená v obou směrech.

20190311_160759- barevnosti

 
Lněné záclony a závěsy

Lněné závěsy a záclony se začínají vracet do domácností. Lněná látka v interiéru vytvoří nezaměnitelnou atmosféru, zároveň představuje čistotu a harmonii. Len je přirozeně antibakteriální a dokáže odpuzovat pily a prach. Je možné jej nyní sehnat již v mnoha variantách nejen rozměrových, ale i barevných. Pokud někdo nechce přímo přírodní nebo bílé odstíny, může si vybrat z mnoha proužků i potisků již i v našem obchodě. Čím více přírody vneseme do našeho domova, tím lépe se nám v něm bude žít. 

 AT2A0039-2 DSC_4255

Jednoduchost a vzdušnost je hlavním motivem, který lněný závěs představuje. V létě je velice příjemným zastíněním přes přímými slunečními paprsky a díky tomu se místnost tolik neprohřívá.

Nabízíme možnost šití i na zakázku podle představ majitelů. Možností upevnění a provedení je velmi mnoho. Oblíbené je na pásky nebo zavazování k tyčím. Dále je možné provést řasení nebo s klasickým tunýlkem s navlečením na tyč. 

Vracíme se zpět k látkovým závěsům a záclonám. Lněnou látku je možné použít jak na zastínění proti sluníčku, tak i jako zatmívací závěs nebo jako zastínění u pergol a venkovních altánů. Stejně tak jej využijete pro klasické závěsy, římské rolety, japonské stěny a klasické rolety. Krásně se na i maluje nebo se barví do různých odstínů třeba přírodními barvami. Len dodává interiéru příjemnou atmosféru a přirozené světlo. Doporučuje se jako základní materiál pro Feng šuej. Díky své přirozené struktuře vlákna na sebe neváže tolik nečistot a prachu jako bavlna. Je přirozeně antistatický a antibakteriální. Zadrží velké množství UV záření, proto pomáhá proti přehřívání místností od sluníčka. Jedinou nevýhodou je jeho mačkavost, která je však jeho přirozenou vlastností jako přírodního materiálu.

Jak na výběr správného materiálu: 

Nejprve si promyslete jakou funkci má lněný závěs nebo záclona splňovat. 

Záclona má funkci zabránit pohledům z ulice nebo sousedních domů a přitom máte výhled ven z místnosti. Částečně nás Izolují i od hluku z ulice a filtrují sluneční paprsky na únosnou míru. Pro tyto záclony doporučujeme látky od 50-100 g/m2, které jsou řídce tkané. Při výpočtech však musíte brát v úvahu větší srážlivost materiálu a je nutné vzít vždy dostatečnou rezervu. 

Závěs má funkci zastínit interiér od sluníčka a zabránit pohledům z okolí při rozsvícených světlech. Čím tmavší materiál a s vyšší gramáží si vyberete, tím méně světla bude do interiéru propouštět. Pro částečné zastínění jsou vhodné látky v rozmezí 150-220 g/m2, nazývám je jako předěl mezi závěsem a záclonou. Látky o vyšších gramážích už mohou sloužit jako závěsy pro větší zastínění. 

Vždy počítejte s dostatečnou rezervou na srážlivost materiálu, čím je látka řidší, tím se více vysráží. Je nutné také překontrolovat hustotu tkaní, opět čím hustěji je látka tkaná, tím méně je propustná pro světlo. Před šitím doporučujeme metráž vyprat, aby došlo k prvnímu vysrážení materiálu. Pokud chcete aby byly závěsy nebo záclony více nařaseny, musíte počítat dvojnásobnou šířku než tu, kterou chcete zakrýt - poměr šířka okna : šířka záclony se může měnit od 1 : 2 . Pokud nepotřebujete výrazné řasení, ale aby závěsy splňovaly funkci zakrytí okna, stačí poměr 1 : 1,3 až 1 : 1,5 opět k zakrývané šířce okna. Tím zjistíte základní nutný rozměr pro výpočet metráže. 

Před rozhodnutím doporučujeme nás navštívit nebo zašleme vzorky materiálu. 

Možnosti uchycení: 

1) Tunýlek, kterým závěs nebo záclonu navléknete na tyč.

07157

2) Pásky - pro zavěšení na tyč nebo konzolu. Je možné je udělat napevno nebo na uvázání. 

AT2A0018-2 il_570xN.1088489181_sn4h

3) Na řasící pásku - Díky řasící pásce je možné rovnoměrněji závěs nebo záclonu nařasit. Zároveň se pomocí řasící pásky uchycuje závěs na háčky na konzolách a v kolejničkách. Případně je možné řasení použít i při klasickém uchycení na žabky. 

1_20190602_1610131_DSC_4269_small

4) Římské rolety

5) Klasické rolety se zavazováním

 

 

Zdraví ze lnu

Chcete udělat něco pro ozdravu svého organismu. Zvýšit obranyschopnost a imunitu? Máte možnost zlepšit trávení, posílit srdce a cévy, zlepšit kvalitu vlasů a nehtů. Použijte lněné semínko jako základ pro vyčištění a ozdravení organismu, zlepšit kloubní systém. Pro uvedený efekt se doporučuje používat lněné semínko pravidelně každý den asi 2-3 lžičky. Je několik způsobu jeho využití a zapracování do jídelníčku. Dnes jsou všeobecně známy jeho účinky při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy nebo zastavení průjmu, při zánětu žaludku a žaludečních vředech. (http://www.uspesna-lecba.cz/lnene-seminko/).

Proč se lněné semeno dávalo a dosud dává kravám před otelením? Protože posiluje organismus a upravuje hormonální nerovnováhu. 

Pokud se něco podebírá, aby to nebolelo a dříve se bolístka uzdravila, uvaří se lněná kašička se smetanou. Přikládá se na problémové místo co možná nejvíce teplé. 

Semínka obsahují množství minerálů a prvků, které jsou prospěšné pro lidský organismus. A v běžné stravě dospělého člověka většinou podobné stavební kostky chybí. Dnešní strava je velmi chudá na správné minerály, které jsou zabudované do potravin a které náš organismus dokáže dobře zpracovávat. Máme složité zažívání a proces zpracování potravy. Proč ho tedy netrénujeme a nedáme mu to, co potřebuje – potřebuje pracovat se zabudovanými minerály, vitamíny a oleje v potravě. Vitamínové pilulky se nám sice zdají jako jednodušší způsob, jak doplnit základní stavební prvky pro organismus, ale to je spíš jen na krátkodobé řešení a cílené, při určitých problémech. Naproti tomu semínka, včetně lněného (může být i slunečnicová, dýňové, sezamové, aj.) mají v sobě minerály připravené spolu s tuky, na které jsou vázány.

Pít čaj z lněného semínka – namočit lněné semínko přes noc. Druhý den povařit minimálně 10 minut, vznikne mírně vazká tekutina, která se vypije.

Pro splnění užívání je možné lněné semínko přidávat prakticky do všech jídel. Můžete jej přidat do koláčů, omáček, polévek, atd. Jelikož je tak malé, jistě nebude nikomu vadit a může ještě vytvořit zajímavý efekt.

Můžete ho i podrtit a přidávat například do jogurtů, kaší, müsli aj.

 

Stránka 1 z 2 - 20 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.