ČLÁNKY

Šev hřbetový dvojitý

Tzv. francouzský šev se využíval hlavně při šití ložního prádla a nebo k sešití jemných látek, jedná se o tradiční postup. Nyní se v průmyslové výrobě používá standardně začištění rubové strany na průmyslovém overlocku, kdy se rubová strana obnitkuje a dvojitý hřbetový šev se využívá minimálně při domácí výrobě. 

Nejdřív se díly prošijí rub na rub k sobě, pak se otočí okolo švové záložky, složí se líc na líc a prošijí se za šířku delší, než je švová záložka tak, aby byla švová záložka plně skryta. Díky tomu jsou švy začištěné i v rubu. Dvojitý hřbetový šev je na provedení náročnější, ale pro ložní prádlo je výhodný pro svoji trvanlivost. Pro lněné povlečení jej využíváme rádi a pro výrobky šité v naší dílně jej upřednostňujeme, francouzským švem  šijeme i oblečení. 

jpeg

DSC_5013

Přírodní a bílý LEN

Len je přírodní materiál a jeho základní neupravovanou barvou je tmavě šedá. V každé várce lněné příze díky zpracování a podle místa pěstování se liší barevné odstíny této šedé. V rolích od výrobců je velká škála odstínů jen samotného přírodního lnu a to se mi na tom líbí. Lesk a odstín také záleží na tloušťce příze, ze které je plátno utkané a na typu tkaní. Pokud si někdo není jist, je vhodné si předem ověřit, že budou odstíny odpovídat našim kritériím. Většinou dodavatel nebo prodejce zasílá vzorky látek na vyžádání. Ráda bych Vás seznámila nejen s přírodním lnem, ale také s jeho nejzákladnější úpravou - bělení.

Podle intenzity bělení lnu rozlišujeme:

Nebělené / přírodní - což znamená, že vlákno není nijak barevně upraveno a zůstává v původním barevném provedení.

Polobělené / přírodní bílá - kdy plátno nemá zářivě bílou barvu, ale má nádech do krémového někdy šedivého odstínu. Tento odstín a intenzita se může opět lišit podle výrobce plátna. 

Bělené / bílá optic - zářivě bílé plátno, tedy plně vybělené. 

 
Podle typu tkaní lnu:

Přírodní / natural - látka je tkaná v obou směrech a ze všech vláken přírodními neupravenými přízemi.

Oatmeal / melír / seminatural - tyto pojmy označují plátno, kdy se tká bílou a přírodní přízí. A to tak, že osnova je jedné barvy a útek se vetkává v barvě druhé. Takže látka má světle šedý odstín a při blízkém pohledu jako melír.

Bílá / přírodní bílá - na látku je použita pouze příze bělená nebo polobělená v obou směrech.

 
Lněné záclony a závěsy

Lněné závěsy a záclony se začínají vracet do domácností. Lněná látka v interiéru vytvoří příjemnou atmosféru, zároveň představuje čistotu. Len je přirozeně antibakteriální a dokáže odpuzovat pily a prach. Je možné jej nyní sehnat již v mnoha variantách nejen rozměrových, ale i barevných. Pokud někdo nechce přímo přírodní nebo bílé odstíny, může si vybrat z mnoha proužků i potisků již i v našem obchodě. Čím více přírody vneseme do našeho domova, tím lépe se nám v něm bude žít. 

il_340x270.1093258333_c9hj

best-linen-curtains

il_570xN.1088489181_sn4h

 

Zdraví ze lnu

Chcete udělat něco pro ozdravu svého organismu. Zvýšit obranyschopnost a imunitu? Máte možnost zlepšit trávení, posílit srdce a cévy, zlepšit kvalitu vlasů a nehtů. Použijte lněné semínko jako základ pro vyčištění a ozdravení organismu, zlepšit kloubní systém. Pro uvedený efekt se doporučuje používat lněné semínko pravidelně každý den asi 2-3 lžičky. Je několik způsobu jeho využití a zapracování do jídelníčku. Dnes jsou všeobecně známy jeho účinky při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy nebo zastavení průjmu, při zánětu žaludku a žaludečních vředech. (http://www.uspesna-lecba.cz/lnene-seminko/).

Proč se lněné semeno dávalo a dosud dává kravám před otelením? Protože posiluje organismus a upravuje hormonální nerovnováhu. 

Pokud se něco podebírá, aby to nebolelo a dříve se bolístka uzdravila, uvaří se lněná kašička se smetanou. Přikládá se na problémové místo co možná nejvíce teplé. 

Semínka obsahují množství minerálů a prvků, které jsou prospěšné pro lidský organismus. A v běžné stravě dospělého člověka většinou podobné stavební kostky chybí. Dnešní strava je velmi chudá na správné minerály, které jsou zabudované do potravin a které náš organismus dokáže dobře zpracovávat. Máme složité zažívání a proces zpracování potravy. Proč ho tedy netrénujeme a nedáme mu to, co potřebuje – potřebuje pracovat se zabudovanými minerály, vitamíny a oleje v potravě. Vitamínové pilulky se nám sice zdají jako jednodušší způsob, jak doplnit základní stavební prvky pro organismus, ale to je spíš jen na krátkodobé řešení a cílené, při určitých problémech. Naproti tomu semínka, včetně lněného (může být i slunečnicová, dýňové, sezamové, aj.) mají v sobě minerály připravené spolu s tuky, na které jsou vázány.

Pít čaj z lněného semínka – namočit lněné semínko přes noc. Druhý den povařit minimálně 10 minut, vznikne mírně vazká tekutina, která se vypije.

Pro splnění užívání je možné lněné semínko přidávat prakticky do všech jídel. Můžete jej přidat do koláčů, omáček, polévek, atd. Jelikož je tak malé, jistě nebude nikomu vadit a může ještě vytvořit zajímavý efekt.

Můžete ho i podrtit a přidávat například do jogurtů, kaší, müsli aj.

 

Víte, kde se vzalo slovo MOTOVIDLO?

Už vám někdo někdy řekl, že jste Motovidlo? Prostě se někomu motáte do cesty, anebo se vám nedaří. To ale nevadí, motovidlo je totiž velice užitečný nástroj. Nástroj, který vypadá velice neohrabaně, ale zjednodušoval a zrychloval lidem práci s navíjením lněného vlákna. Jakmile bylo lněné vlákno utkané a připravené na další zpracování, tak se začalo navíjet na již uvedené motovidlo.

Existují dva typy, ruční a mechanické. Mechanické motovidlo byl dřevěný kříž na stojanu, který se roztáčel klikou. Na koncích latí kříže jsou kopýtka, na která se navíjely nitě. Jedno z kopýtek bylo sklopné, aby byl možné nitě sejmout. Novější nástroje byly vybaveny i mechanickým počítacím zařízením. Ruční motovidlo byl prostorový kříž, který byl menší, držel se v jedné ruce a druhou se navíjelo.

Po navinutí a po smeknutí z motovidla se příze pověsila nad kamna a nechala vyschnout, aby nezplesnivěla. Protože při zpracování se různě vlhčila a slinila.

Takže, když vám někdo řekne, že jste motovidlo, tak vás vlastně chválí.

 

Výbava

Pořídit si výbavu - pro dnešní generaci prakticky nic neznámého. Mnoho generací před námi si vážil věcí a ty, které mělo si pečlivě schraňovali a opečovávali. Vybavení do domácnosti bylo drahé a to platí i o bytových doplňcích, jak tomu říkáme my dnes. Proto si mladá děvčata do svatby schraňovala vše, co by do své budoucí domácnosti měly potřebovat. Tuto "Výbavu" zajišťovaly a doplňovaly rodiče, kteří poté vše předali ženichovy jak věno pro nevěstu. 

Dnes se tyto zvyky již nenosí. Já toto znám především z toho, kdy moje maminka a babička často vyndají ze skříně úplně nové utěrky nebo ručníky z dob dávno minulých, tedy ještě socialistických. Někdy se najdou i starší poklady. Velmi často se jedná o lněné nebo pololněné kousky, které mě uchvacují svou kvalitou i zpracováním. Protože se v Čechách vyrábělo a šilo i ze lnu, byly prakticky samozřejmostí a každá hospodyňka vám řekla, že nejlepší utěrka je s přídavkem lnu. Zároveň, že na leštění skla, nic jiného než 100% len nepoužíváme. 

Tyto pokladnice však také nejsou bezedné a časem je třeba poohlédnout se také jinam. Jsou stále firmy a podniky, které se lnem pracují a zpracovávají jej. Je jich poskromnu, ale stále fungují. Jsem také velice ráda, že spolupracujeme i s tradičními českými lnářskými firmami a jejich sortiment je u našich zákazníků tak oblíbený. 

Kouzelné prostěradlo

Vznik kouzelného prostěradla je velice prozaický. Někdy stačí k nápadu a jeho realizaci jen drobná rozmazaná fotografie.

Jsem člověk, který má rád věci použitelné pro více způsobů. Tedy víceúčelnost. Vždy mě bavilo, těšilo a měla jsem radost z toho, když jsem u věcí našla také jiný účel, než ke kterému byly prvotně určeny. K tomu mě vedli také od malička, prostě využít jednoduché věci v domácnosti k tvorbě zajímavých a tvůrčích předmětů. Proto není divu, že se to neslo celým životem, ale při vlastním podnikání se to začalo více projevovat. Když promýšlím nové nápady, tak se mi vždy spojují různé varianty použití a využitelnost jednotlivých kousků do domácnosti. Je to velmi zajímavé a baví mě to. Když jsem se tedy pustila do práce s prostěradly, dlouho jsem si pohrávala s myšlenkou napínacího lněného prostěradla. Jenže napínací lněnou látku jsem hned nenašla a předpokládám, že v ní je umělotina, která zajišťuje pružnost. Proto jsem si vymyslela všívat do rohů gumičky. Jedná se o jednu z možných variant, jak pomoci prostěradlu udržet se v noci na matraci. Je to praktické pro rychlé použití, ale mě na tom trochu vadí nemožnost pořádného vyžehlení, ale především složení do skříně a se šitím to také není žádná legrace. Dlouho jsem hledala, až jsem našla zapadlý malý obrázek ze zahraničí, kde byly v rozích pod matrací uvázané mašličky. Hlodalo mi to hlavě opravdu dlouho, až jsem se rozhodla do práce pustit a vyzkoušet několik variant. Trvalo poměrně dlouho, než jsme systém domyslela a udělala jej funkční nejen v hotové fázi, ale také pro samotné šití. Díky tomu vzniklo kouzelné prostěradlo. 

Jedná se o prostěradlo v klasickém formátu, které má v rozích zašité tkaničky ze stejného materiálu jako je prostěradlo. Zde vzniká samotná variabilita. Pokud tkaničky rozváži a prostěradlo rozložím, tak je klasické rovné. Pokud však rohy stáhnu, mohu prostěradlo natáhnout na matraci stejně jako prostěradlo s gumičkou. A nyní pozor! Díky systému je možné prostěradlo složit krásně do skříně, dále použít jako deku, nebo jako přikrývku, také jako ubrus a jistě někoho napadnou jiná využití. V tom je to kouzlo. Dále si stačí jen pustit naše video:

Bitva Koniggratz 150 let

V letošním roce 2016 jsou naplánované oslavy významných události spojené z historií českých zemí. Jedná se o často kulatá výročí spojená s významnými událostmi nebo osobnostmi. Jednou z nich je 700. leté výročí narození Karla IV. Druhu událostí, je 150 let od bitvy u Hradce Králové Koniggratz. http://www.koniggratz1866.eu/Uvodni-stranka.html

20160701_17052120160701_183148

 

Zajímalo nás, jaké to je na historickém tržišti, proto jsme se přidali k trhovcům a přivezli jsme ukázat svoje zboží na Malé náměstí do Hradce Králové. U našeho stánku se zastavili zájemci nejen o historii, ale i lidé kterým nejsou cizí přírodní produkty. Speciálně pro Hradecké slavnosti jsme připravili i nové výrobky v podobě malých lněných pytlíčku se zavazováním a také nové utěrky z vlastní výroby. Zároveň jsme ukázali model dětských šatečků "Popelka". 

Podívali jsme se také do centra na náměstí a užili si zajímavé tři dny. V pátek a v sobotu 1. a 2. července byl bohatý program s přehlídkami vojáků, ukázky bojů a přehlídky v dobovém oblečení. Na velkém náměstí byla stage, kde pořadatelé připravili hudební a zábavné akce pro diváky. Nechyběly zajímavosti a rekvizity. Mohli jsme si poslechnu i pochodovou historickou vojenskou kapelu. Stálo to za návštěvu, jen škoda že diváků bylo málo.

 20160702_11154520160702_111711

V neděli jsme navštívili samotnou rekonstrukci bitvy u Hradce Králové. Rozhodně to stálo za to. Na hledištích nad bitevním polem se sešlo opravdu velké množství diváků a byl na co koukat. Nejen, že se sešlo historické množství vojáků pěších a jezdeckých, ale také jsme mohli vidět pyrotechnické efekty v podobě ran a výbuchů. V době bitvy také shořely dva domy. Dělostřelci střílely jako o život, ale konec bitvy zvrátit nemohli. Vždycky bude stejný výsledek. Je dobře, že tyto události si připomínáme a nezapomínáme. Jedná se o přelomové události z naší historie. Jsme rádi, že jsme se zúčastnili i když jen jako diváci.

 20160702_112302

 

Jak sušit a bělit lněné prádlo?

DSC_3665

Každý rok se těším jen na to, že budu sušit prádlo venku. Jakmile se oteplí a alespoň jeden den neprší, tak jde všechny z pračky rovnou na prádelní šňůry. Což je výhoda toho, když máte malou zahrádku nebo alespoň balkón. Ale i mezi paneláky kdysi bývaly sušáky na prádlo, ale v poslední době vše zmizelo. Vždy se však nechá najít místo, kde prádlo pověsit na vzduch. I ve městě najdete stromy, ploty a jiná místa, kde je možné natáhnout provázek a na něj čerstvě vypranou várku. 

Proč nosit prádlo až ven? Někdo si může myslet, že je to ztráta času, ale má to mnoho výhod. Pokaždé vše tak krásně voní a přitom není nikdy zašedlé. Protože používám zásadně Eko-prací prostředky, tak bělení chemií u mě nepřichází v úvahu. Proč taky? To samé platí o aviváži, vždyť čerstvý vzduch je vždy nejlepší vůní.

 Nejjednodušší způsob pro údržbu nejen lněných látek je ten přírodní. Což znamená využití větru a slunečních paprsků. Jestli chci vybělit prádlo, tak jej rozprostřu na trávu, když na nebi není ani mráčku. Potom si vezmu hadici nebo konev a vše několikrát po sobě pokropím čistu vodou. To stačí k tomu, aby sluníčko mohlo udělat vše ostatní. Není to třeba dělat pokaždé, ale minimálně dvakrát za léto tento luxus svému prádlu dopřeji. Především je to zadarmo a rozhodně tím nezatěžuji naši přírodu zbytečnými chemickými prostředky. 

Je to zkušenost pro děti a také je to veliká zábava.

DSC_3639DSC_3601

_Jana_Snovy svet

Velikonoce v Adalbertinu

Velikonoce 2016 v Hradci Králové 

Každým rokem se pořádají velikonoční trhy v Hradci Králové. Hradec je krásné a starobylé královské město, proto jsme se rozhodli vzít tam i naše výrobky. Moc se nám líbilo také místo, protože prodejní a výtavní plochy byly tento rok v Adalbertinu. Což je historická budova v secesním stylu s nádhernými sály a příjemným prostředím.

Jedná se hlavně o řemeslný jarmark, kde vystavují a prodávají své výrobky domácí řemeslníci, šikovní a kreativní kolegové. Tedy lidé lidem, a díky tomu byla velice příjemná atmosféra.

V jednu chvíli to vypadalo, že se přišlo podívat celé město. Snad každý mohl obdivovat ruční práci šperkařů, řezbáře, švadlen a také výtvarnic. Jelikož se jednalo o Velikonoce, tak nechyběly ani perníčky a ručně zdobené kraslice. Každý si jistě přišel na své a nejeden návštěvník odcházel s velikonoční nadílkou.

Ani my jsme nezaháleli, měli jsme připravenou jarní výzdobu a tématiku. Stylové provedení utěrek – Luční kvítí, bylo jak dělané pro toto období. Barvy jara a květinové vzory – pampelišky, divizny a jetele mají své kouzlo. Nikdo by si neřekl, že se jedná o utěrky. Na první pohled je to umělecké dílo.

DSC_0319

Samozřejmě jsme ukázali celou škálu našich výrobků a produktů. Nově jsme předvedly prototyp ručně zpracovaného lněného koberce, který se hodí jako předložka k posteli nebo do koupelny. Také jsme se připravili na teplé dny a vzali jsme na ukázku lněné ručníky, které jsou na dotek hebké jako peří a přitom nádherně sají. Lněné ručníky se primárně doporučují do sauny, kde příjemně chrání pokožku, sají pot a vláhu a přitom velice rychle schnou. Nejen jako dekoraci jsme použili jarní osení s výzdobou. Což dodávalo stánku správnou stylovost.

Z Adalbetina jsme odjížděli s dobrou náladou a spoustou nápadů na další spolupráci. Jistě se uvidíme i příští rok.

DSC_0302 (1)   DSC_0322

 

_Jana_Snový svět

Stránka 1 z 2 - 17 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.