Od 17.6. do 28.6. stěhujeme sklad, proto budou v tomto termínu objednávky vyřizovány se zpožděním. Děkujeme za pochopení

Jak pečovat o lněné a konopné výrobky

Len a konopí jsou přírodní materiály, které mají svá specifika pro praní. Nejedná se však o nic složitého a není třeba se toho bát. V běžné domácnosti se pro něj jistě místo najde. Zásadní je nepoužívat chemické prostředky na jeho údržbu, chovat se tedy maximálně ekologicky. Jistě to prospěje nejen lněným výrobkům. Všechna doporučení nejsou závazná, ale při jejich dodržování se zvyšuje životnost přírodních produktů a zachování jejich užitných vlastností. Mezi přírodní materiály se řadí i bavlna, merino vlna, vlna a nebo hedvábí.

Protože hodně poustoupily i technologie pro jejich zpracování, tak jsou jiné typy tkanin, než jsme byli v historii zvyklí. Látky byly často velmi tuhé, režné a třeba i štípaly – zato byly velmi kvalitní, pevné a dlouho vydržely. Nyní jsou moderní tkaniny upraveny novými procesy, a proto jsou na nošení velmi příjemné, měkké a jemné. To však s sebou nese i svá negativa – ve spojení s našim moderním způsobem praní a používám pracích prostředků jsou mnohem náchylnější na poškození a opotřebení. Proto je vhodné se k výrobkům chovat šetrněji.  
Je samozřejmě rozdíl i v jednotlivých látkách, kdy jsou použity příze o různé kvalitě. Ty dražší jsou tkané z dlouhých lněných a konopných vláken – jsou pevnější, ale také mnohem dražší, protože jsou cennější. Stejně tak je rozdíl i ve způsobu tkaní, čím hustější tkanina je, tím je kvalitnější a opět pevnější.

Pokud máte doma lněné povlečení po babičce, tak máte ryzí rodinné stříbro. Po každém vyprání se látka změkčí a více zbělá. Což u jiných materiálů jen tak neuvidíte. Proto jsou starší věci na dotyk jemnější a příjemnější. Na kvalitu vlákna to však nemá žádný vliv a jeho pevnost zůstává stále několikrát vyšší než u bavlny.

1. Základní pravidla údržby lněných látek a konopných látek

Údržba lněných a konopných produktů

Obecná pravidla praní lněných a konopných látek:

 • Před praním obraťte výrobek naruby.
 • Doporučujeme rozdělit si prádlo podle barev a prát len samostatně od ostatního prádla.
 • Zakoupené předměty perte podle informací uvedených na štítcích a podle informací u jednotlivých látek. Obecná pravidla pro praní lněných látek je praní na šetrný program a teplotu 40°. Při odolnější špíně je možné prát na 60°, lépe se tím uvolní nečistota. Kvalitní lny lze i vyvářet na teplotu 90°, ale tato informace je vždy uvedena u jednotlivých látek. 
 • Lněné výrobky stačí ždímat krátce a při nižších otáčkách, aby se nepolámala vlákna.
 • Doporučujeme prát samostatně, protože se len rád roztahuje (max do 70% objemu pračky). Zároveň na sebe rád chytá vlákna z jiných tkanin a potom ztrácí svůj odstín nebo lesk. Jednotlivé kusy je možné vložit do lněného pytle a vyprat společně.
 • Po prvním vyprání doporučujeme zkontrolovat a vyčistit filtr pračky. Některé lněné látky jsou více prašné a uvolňují se z nich vlákna, což po prvních pracích procesech vymizí a len se ustálí. Jedná se o přirozený proces a je to znak přírodního lněného materiálu.

Povlečení a prostěradla:

 • Doporučujeme prát naruby, jemné praní a 40°C, nízké otáčky ždímání a větrat na vzduchu. U kvalitnějších lnů je možné prát i na 60°C, ale tato informace je vždy uvedena u jednotlivých výrobků. 
 • Po určitou dobu se mohou v rozích povlečení hromadit vlákna. Tento efekt se po několika praních bude snižovat. U barvených látek je tento efekt výraznější. Pokud by se vlákna uvolňovala i nadále, pomůže jedno sušení v sušičce na nižší stupeň, ale pravidelné použití sušičky se obecně nedoporučuje. 
 • Některé lněné látky jsou více prašné a mohou se z nich uvolňovat vlákna, to však časem vymizí. Pokud se toho bojíte, doporučujeme povlečení před použitím vyprat několikrát samostatně a usušit na vzduchu. Tím se látka ustálí.
 • Pokud se bojíte prášení lnu, tak doporučujeme používat ty kvalitnější typy lnů. Protože i tento materiál má stupně kvality a technologie zpracování se liší podle toho, na co bude len používán. Většinou lny vhodné na oblečení nejsou primárně určeny pro ložní prádlo. 

Prací prostředky:

 • Použitím ekologických pracích prostředků zvýšíte životnost lněných i konopných látek.
 • Šetrnější jsou prací gely nebo gel z mýdlových vloček.
 • Nepoužívejte na látku aviváž, poškozuje se tím vlákno.
 • V případě neběleného a přírodního plátna nepožívejte bělící prostředky nebo agresivní odstraňovače skvrn. Jedná se o přírodní materiály a snižuje se tím jejich živostnost.

Sušení:

 • Látku nikdy silou nedrhněte nebo neždímejte, mohlo by dojít k trvalé deformaci.
 • Lněné výrobky stačí ždímat krátce při nižších otáčkách, tak aby se vlákna co nejméně polámala.
 • Sušit v sušičce len ani konopí nedoporučujeme, sušička vlákno poškozuje. Stejně tak zvyšuje prvotní efekt prašnosti.
 • Nejlepší je sušit přírodní materiály vyrovnané na šňůře. Pokud není jiná možnost, tak doporučujeme jen na krátký a jemný program.
 • Před schnutím prádla látku vyrovnejte.
 • Přesušením se poškozují vlákna, dochází ke sražení a může dojít ke žmolkovatění.
 • Pokud je slunečno, můžete rozprostřít lněnou látku na trávu a nechat jí bělit sluníčkem. To je v případě bílé látky. Barevné lny naopak na sluníčku blednout a barvu ztrácení.
 • Přírodní len je specifickým tím, praním a používáním přirozeně bledne. Proto se z tmavě šedého lnu postupně stává béžový nebo i krémový – sluníčko jej opět bělí rychleji.

Žehlení:

 • Před žehlením látku mírně navlhčete nebo žehlete prádlo ještě mírně vlhké po praní.
 • Je lepší žehlení párou s nastavením stupně žehlení podle pracích symbolů na štítku.
 • Žehlete po rubové straně.

Srážlivost:

 • Některé lněné výrobky je možné i vyvářet, ale látka se pravděpodobně vysráží (může být až do 10%).
 • Hlavní specifikou přírodních vláken je, že při prvním vyprání se může srazit až o 10% své velikosti. Srážlivost závisí nejen na zvoleném programu praní, ale také na kvalitě vody a minerálů v ní obsažených. Záleží i na typu lněné tkaniny a jejího zpracování, měkčené látky se například srážení méně než ty režné. Proto neumíme nikdy zaručit tvarovou stálost před prvním použitím.

Vyrobte si vlastní prací prostředky: návod na výrobu MÝDLOVÉHO SLIZU

Základní drogerii vhodnou na údržbu přírodních matriálů můžete v kategorii PRACÍ PROSTŘEDKY


2. Údržba pro lněné froté ručníky

 • Platí stejné podmínky jako u lněných produktů obecně viz BOD.1
 • Z důvodů vysokého podílu lnu u froté osušek a ručníků, může dojít při prvních praních k uvolnění vláken. Jedná se o zbytky přírodních vláken, které se uvolňují přirozeně z lněné příze. Tento efekt je nejvyšší při prvním vyprání, poté je to již mnohem méně, až vymizí.
 • Doporučujeme před použitím několikrát vyprat podle pokynů výrobce, tak aby se osušky pročistily a zbavily přebytečných vláken. Jedná se o přirozený proces a je to známka přírodního lněného materiálu. 
 • Při prvních praních doporučujeme prát lněné osušky nebo froté ručníky samostatně a po prvním vyprání je nezbytné zkontrolovat a vyčistit filtr pračky.

3. Údržba pro lněné závěsy a záclony:

Lněné závěsy a záclony jsou specifické tím, že jsou mačkavé. Jedná se o přirozenou vlastnost tohoto materiálu. Čím více se však materiály používají, tam jsou sklady jemnější a přirozenější. Stejně tak je přirozené jejich dotvarování v pověšené podobě na oknech. Vlákna se přizpůsobují svému prostředí a je možné, že se plátno pověšením málo vyvěsí nebo rozdílným praním zkrátí. Proto se doporučuje nechat si pro první měsíce rezervu v délce a po přizpůsobení materiálu je dorovnat dle potřeby.

 • Platí stejné podmínky jako u lněných produktů obecně viz BOD.1
 • Pro lněná záclony se doporučuje jemné praní na nižší teploty s malým počtem otáček na ždímán. Ideální je materiály nechat vykapat a sušit pověšené. Pro závěsy platí obecná pravidla a dané podmínky údržby pro jednotlivé materiály. 
 • Po vyprání je vhodné záclony buď pověsit ještě mokré nebo je předsušit a pověsit na okna vlhké. Tím se vyvěsí a není nutné je žehlit. 
 • Pokud chceme vytvořit rovnější efekt, je vhodné závěsy i záclony žehlit vlhké a rovnou po vyžehlení je pověsit na okno.

4. Prací symboly a jejich význam:

Praní:

  Normální praní do teploty 95 °C. Běžné mechanické působení, máchání a odstřeďování.
  Normální praní do teploty 70°C. Běžné mechanické působení, máchání a odstřeďování.
  Šetrný režim praní do teploty 60 °C. S běžným mácháním a mírným odstřeďováním.
  Normální praní do teploty 60°C. Běžné mechanické působení, máchání a odstřeďování.
  Šetrný režim praní do teploty 50 °C. S běžným mácháním a mírným odstřeďováním.
  Normální praní do teploty 50°C. Běžné mechanické působení, máchání a odstřeďování.
  Velmi šetrný režim praní do teploty 40 °C. S jemným mácháním i odstřeďováním.
  Šetrný režim praní do teploty 40 °C. S běžným mácháním a mírným odstřeďováním.
  Normální praní do teploty 40°C. Běžné mechanické působení, máchání a odstřeďování.
  Velmi šetrný režim praní do teploty 30 °C. S jemným mácháním i odstřeďováním.
  Šetrný režim praní do teploty 30 °C. S běžným mácháním a mírným odstřeďováním.
  Normální praní do teploty 30°C. Běžné mechanické působení, máchání a odstřeďování.
  Ruční praní.
  Výrobek se nesmí prát.

 

Bělení:

  Výrobek se může bělit.
  Pouze oxidančí bělení, bez použití chlóru a podobných chemikálií.
  Výrobek se nesmí bělit.

 

Sušení:

  Možnost sušit v bubnové sušičce při normálních teplotách.
  Možnost sušit v bubnové sušičce při nízkých teplotách.
  Nesušit v bubnové sušičce.
  Sušit zavěšené.
  Sušit odkapáním.
  Sušit ve vodorovné poloze.
  Sušit odkapáním ve vodorovné poloze.
  Sušit zavěšené ve stínu.
  Sušit odkapáním ve stínu.
  Sušit ve vodorovné poloze ve stínu.
  Sušit odkapáním ve vodorovné poloze ve stínu.

 

Žehlení:

  Žehlit na vyšší stupeň
  Žehlit na střední stupeň
  Žehlit na nižší stupeň
  Nežehlit

 

Čištění:

  Profesionální chemické čištění. Normální proces čištění.
  Profesionální chemické čištění. Mírný proces čištění.
  Profesionální chemické čištění. Velmi mírný proces čištění.
  Profesionální chemické čištění v uhlovodících. Normální proces čištění.
  Profesionální chemické čištění v uhlovodících. Mírný proces čištění.
  Profesionální čištění za mokra. Normální proces čištění.
  Profesionální čištění za mokra. Mírný proces čištění.
  Profesionální čištění za mokra. Velmi mírný proces čištění.
  Zakázáno profesionální čištění za mokra.
  Výrobek se nesmí chemicky čistit.