Výbava

Pořídit si výbavu - pro dnešní generaci prakticky něc neznámého. Mnoho generací před námi si vážil věcí a ty, které mělo si pečlivě schraňovali a opečovávali. Vybavení do dmácnosti bylo drahé a to platí i o bytových dplňcím, jak tomu říkáme my dnes. Proto si mladá děvčata do svatby schraňovala vše, co by do své budoucí domácnosti měly potřebovat. Tuto "Výbavu" zajišťovaly a doplňovaly rodiče, kteří poté vše předali ženichovy jak věno pro nevěstu. 

Dnes se tyto zvyky již nenosí. Já toto znám především z toho, kdy moje maminka a babička často vyndají ze skříně úplně nové utěrky nebo ručníky z dob dávno minulých, tedy ještě socialistických. Nědy se najdou i starší poklady. Velmi často se jedná o lněné nebo plolněné kousky, které mě uchvacují svou kvalitou i zpracováním. Protože se v Čechách vyrábělo a šilo i ze lnu, byly prakticky samozřejmostí a každá hospodyňka vám řekla, že nejlepší utěrka je s přídavkem lnu. Zároveň, že na leštění skla nic jiného než 100% len nepoužíváme. 

Tato pokladnice však také nejsou bezedné a časem je třeba poohlédnout se také jinam. Jsou stále firmy a podniky, které se lenm pracují a zpracovávájí jej. Je jich poskromnu, ale stále fungují.